Recenzja książki: Sławomir Shuty - Dziewięćdziesiąte
Sławomir Shuty w swojej książce "Dziewięćdziesiąte" przenosi nas w czasie do karnawału pierwszych lat po transformacji. Bohaterem jego opowieści jest nastolatek wychowujący się na nowohuckim osiedlu, który zafascynowany zachodnią kulturą i wolnością, próbuje na własnej skórze wszystkiego, co zostało wcześniej obejrzane w filmach, w tym narkotyków, prostytucji, wyjazdu za granicę i założenia własnej kapeli.
Karnawał nowych czasów a luka między porządkami
Shuty skupia się na okresie karnawału, kiedy między odejściem jednego porządku a pojawieniem się kolejnego nastąpiła swoista luka. Młodzi ludzie, którzy nie do końca wiedzieli, jak mają postępować w nowej rzeczywistości, szukali swego miejsca w świecie.
Próba przeżycia wszystkiego
Bohater Shutego próbuje wszystkiego, co tylko może przyciągnąć jego uwagę. To, co miało być ekscytujące i wolnościowe, zamienia się w słabej jakości karykaturę zachodniego fantazmatu.
Antyestetyka karnawału kapitalistycznego
Książka Shuty'ego to proza przeciwna jakimkolwiek mityzacyjnym strategiom nostalgicznym i wspomnieniowym. Autentyczność i prawdziwość karnawału lat 90. zostają tutaj poddane w wątpliwość.
Bohaterowie opowieści
Bohaterowie Shutego to zwykli ludzie, którzy szukają swojego miejsca w nowej rzeczywistości. Ich historie stanowią interesujący portret transformacji w postkomunistycznym wydaniu.
Shuty w "Dziewięćdziesiąte" przedstawia inny styl niż w swoim wcześniejszym zbiorze opowiadań "Cukier w normie". Jest to proza koślawa, niepełna i udawana.
Kopalnia wiedzy dla antropologów codzienności
Książka Shuty'ego to również kopalnia wiedzy dla antropologów codzienności, którzy badają horyzonty marzeń i fantazmatów młodych ludzi w tamtych czasach.
Shutego nie obchodzi romantyzowanie tamtego okresu, a skupia się na realistycznym portrecie tego, co się działo. To proza koślawa, pełna anty estetyki i realistycznych scen, które nie zostawiają złudzeń co do rzeczywistości tamtego czasu.
Jednocześnie książka Shuty'ego to również kopalnia wiedzy dla antropologów codzienności, którzy badają horyzonty marzeń i fantazmatów młodych ludzi w tamtych czasach. Shuty ukazuje, jak ważne jest zrozumienie tamtej rzeczywistości i co kierowało młodymi ludźmi, którzy próbowali odnaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości.