Witamina każdego mężczyzny – B12

opakowanie-witaminy-b12Są witaminy i minerały szczególnie potrzebne każdemu mężczyźnie. Jedną z nich jest właśnie witamina B12 wpływająca na wiele aspektów męskiego życia. Dotyka wiele aspektów, które z punktu widzenia większości facetów są kluczowe. Mowa tu m.in. o spłodzeniu zdrowego dziecka, sile fizycznej czy sprawności seksualnej. To niesamowite, że tylko jedna witamina odpowiada za tak wiele istotnych spraw w ludzkim organizmie. Tym bardziej warto dowiedzieć się o niej więcej, aby móc świadomie wybierać produkty, w których się ona znajduje.

Jeśli chcielibyście podzielić się swoją wiedzą na ten temat to jak zawsze warto zostawić swój komentarz pod artykułem.

Co jeść, aby nie doszło do niedoboru witaminy B12?

Nie jest to najlepsza wiadomość dla wegan (osoby niejedzące produktów odzwierzęcych). Opisywana witamina naturalnie znajduje się tylko w mięsie zwierzęcym, jajach, nabiale oraz rybach. Jak wiadomo najlepiej wchłaniają się substancje pochodzące z natury. Zawsze syntetyczna, sztucznie wyprodukowana witamina nie będzie tak przyswajalna przez organizm jak jej organiczny odpowiednik. Jednakże dla wegan to jedyne wyjście, aby nie doszło do niedoboru. Do produktów typowo wegańskich typu soja, tofu jest dodawana wit. B12 w dość wysokich dawkach. Jednak jak już zostało wspomniane nie jest to najlepsza opcja dla ludzkiego zapotrzebowania.

Czy witamina B12 rzeczywiście wpływa na spłodzenie zdrowego potomka?

Istnieje rzeczywiście taki pogląd, który zresztą został potwierdzony licznymi badaniami. To prawda, że wit. B12 jest odpowiedzialna za jakość męskiej spermy. Chodzi tutaj głównie o ruchliwość plemników i ich liczbę. Ponadto witaminy z grupy B czyli też nasza dwunastka, maczają palce w prawidłowej budowie kodu genetycznego. To wszystko jeśli dobrze zagra można mieć pewność, że za pierwszym podejściem uda się strzelić gola. No dobra to może nieładne porównanie, ale każdy wie o co chodzi.

Czy witamina B12 wspomaga proces rozbudowy masy mięśniowej?

Kolejne pytanie, na które należy odpowiedzieć twierdząco. Dzieje się tak, ponieważ ta witamina bierze udział w przemianie tłuszczy i innych związków chemicznych niezbędnych do budowy tzw. masy. Kolejnym dowodem na to jest uczestnictwo wit. B12 w powstawaniu czerwonych krwinek. Ich duża ilość w ludzkim ciele sprawia, że mięśnie są lepiej dotlenione. Inną kwestią jest to, że B12 pobudza apetyt. Tego chyba nie trzeba tłumaczyć. Jeśli chce się zbudować masę to pochłanianie sporych ilości jedzenia jest normą. A ta witamina na pewno pomoże.

Witamina B12 uznawana jest za niezwykle istotną. Jej niedobór jest niewskazany i warto pamiętać o odpowiednim odżywianiu się. Natomiast w drugą stronę także nie należy przeginać. Należy mieć świadomość, że ta witamina jest toksyczna. W związku z tym jej nadmiar może prowadzić do reakcji alergicznych czy krwawienia z nosa. W podstawowym badaniu krwi można sprawdzić czy w danym organizmie jest wystarczająca ilość B12 czy jednak należy zjeść więcej mięsa na obiad.