Konkurs na esej literacki - Słowa na papierze

Z przyjemnością przedstawiamy wam szczegółową relację z konkursu "Słowa na Papierze", który odbył się 14 marca 2023 roku w pięknie zdobionej sali VII Liceum im. Juliusza Słowackiego.

Powitanie uczestników i rozpoczęcie konkursu

Od samego początku organizatorzy zadbali o każdy szczegół, by wydarzenie było niezapomniane dla wszystkich uczestników. Już na wejściu zostaliśmy powitani przez uśmiechniętych wolontariuszy, którzy wręczyli nam pięknie oprawione teczki z materiałami konkursowymi i słodkim poczęstunkiem.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 10:00, a na scenie pojawił się dyrektor szkoły, który serdecznie powitał uczestników i przedstawił jury, które składało się z wybitnych literatów i nauczycieli języka polskiego.

Przedstawienie esejów

Następnie rozpoczęły się prezentacje uczestników, którzy mieli pięć minut na przeczytanie swoich prac. Każdy esej był wyjątkowy i poruszający, a uczestnicy z całej Polski prezentowali różne perspektywy i doświadczenia związane z wybranym tematem.

Zwycięzcy konkursu

Po zakończeniu prezentacji, jury wycofało się, aby omówić i ocenić wszystkie nadesłane prace. Czas oczekiwania na wyniki był pełen emocji i niepewności. W końcu po kilku godzinach ogłoszono nazwiska zwycięzców.

Pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Kowalska z Poznania za swój esej "Słowo w sztuce". Drugie miejsce przypadło Mikołajowi Nowakowi z Gdańska za eseistyczną relację z wydarzenia pt. "Zapisane emocje". Natomiast trzecie miejsce zajęła Alicja Wiśniewska z Warszawy za esej "Inspirowane zdarzeniem".

Nagrody

Nagrodzeni uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, gadżety szkolne oraz vouchery na książki. Ponadto, zwycięzcy mieli możliwość spotkania się z wybitnymi pisarzami i poetami, którzy udzielili im cennych wskazówek dotyczących twórczości literackiej.

Wypowiedzi uczestników

Po zakończeniu konkursu rozmawialiśmy z kilkoma uczestnikami, którzy podzielili się z nami swoimi wrażeniami. Wszyscy byli pod wrażeniem wysokiego poziomu prezentowanych prac i różnorodności perspektyw.

Mówili, że konkurs był dla nich nie tylko okazją do prezentacji swoich umiejętności pisarskich, ale także do poznania nowych ludzi i zdobycia cennych doświadczeń.

Jestem ogromnie zaskoczona i wzruszona, że moja praca została wyróżniona w tym prestiżowym konkursie. Chciałabym serdecznie podziękować organizatorom i jury za uznanie mojego eseju "Słowo w sztuce". To dla mnie ogromne wyróżnienie, że moje słowa znalazły uznanie u tak wybitnych przedstawicieli polskiej literatury.

W swoim eseju starałam się przede wszystkim ukazać piękno słowa w sztuce i to, jak silny wpływ może mieć na nasze życie. Cieszę się, że udało mi się oddać w nim moje przemyślenia i emocje związane z tą tematyką.

Dziękuję jeszcze raz za to wspaniałe wydarzenie i mam nadzieję, że w przyszłych edycjach konkursu będę mogła wziąć udział jako juror lub obserwator.

- Katarzyna Kowalska

Zwycięskie eseje

  • "Słowo w sztuce" autorstwa Katarzyny Kowalskiej to eseistyczna refleksja na temat roli słowa w sztuce. Autorka porusza kwestię tego, jak słowo i sztuka wpływają na nasze życie i jaką mocą potrafią nas poruszać. Jej esej wyróżniał się głęboką refleksją i wyjątkowym pięknem słowa.
  • Esej "Zapisane emocje" autorstwa Mikołaja Nowaka to literacka relacja z wydarzenia, która skupia się na emocjach i wrażeniach towarzyszących uczestnikom konkursu. Autor porusza kwestię tego, jak wydarzenia i doświadczenia wpływają na nasze emocje i jak ważne jest ich zapisywanie, by móc do nich powracać w przyszłości.
  • Alicja Wiśniewska w swoim eseju "Inspirowane zdarzeniem" opowiada o tym, jak ważne jest czerpanie inspiracji ze świata i zdarzeń, które nas otaczają. Autorka skupia się na tym, jak ważne jest dla pisarza poszukiwanie inspiracji i jaką rolę odgrywa w tym procesie obserwacja i refleksja.

Podsumowanie konkursu

Konkurs "Słowa na Papierze" był wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich miłośników literatury i słowa pisanego.

Organizatorzy zadbali o każdy szczegół, a uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i poznania nowych ludzi. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia edycja konkursu i że w przyszłym roku znów spotkamy się w Liceum im. Juliusza Słowackiego, by cieszyć się pięknem słowa.